BRON @ SIOUG 2013

Bron je bil pokrovitelj 17. strokovnega srečanja SIOUG. Na SIOUG 2013 smo aktivno sodelovali z naslednjimi strokovnimi predavanji:

Oracle Business Intelligence iz prve roke
Mojca Gros, Matjaž Zupan, Dejan Todorović, Žiga Vaupot
V podjetju Bron se ukvarjamo z razvojem rešitev poslovnega obveščanja z uporabo Oracle tehnologij za to področje. V zadnjem obdobju smo delovali oz. še delujemo na nekaj zanimivih projektih, ki jih lahko označimo kot »hojo po robu«. Izdelava rešitve poslovnega obveščanja lahko opredelimo kot projekt v katerem se tesno prepletajo poslovne zahteve naročnikov po poslovnem poročanju in analizah in tehnične zmožnosti uporabljene tehnologije skozi vidik organizacijske sposobnosti, poslovnih in tehničnih znanjih in izkušnjah vseh vpletenih ter zrelosti naročnika za uvedbo naročenih rešitev.

V predavanju bomo v tem smislu tudi predstavili naše izkušnje pri izvedbi projektov poslovnega obveščanja in načine našega odzivanja na postavljene izzive, ko smo se srečali:
- z že pripravljenimi tehničnimi specifikacijami za izdelavo rešitve, ki izgledajo vrhunsko pripravljene, a so vseeno »nekje v oblakih«;
z izvornimi sistemom, SAP, do katerega smo imeli skoraj onemogočen dostop, in je bilo potrebno poiskati alternativne načine za ekstrakcijo podatkov, kot je sicer običajno, ko uporabljamo Oracle Data Integrator;
• z zahtevami »po zlorabi« Oracle Business Intelligence orodij, ko naročnik ne pozna zmožnosti teh orodij, ali z zahtevami, ki presegajo standardno funkcionalnost Oracle Business Intelligence orodij, ko uporabnik od teh orodij pričakuje (pre)več;
• z vodstvom podjetja, ki 100% podpira uvedbo rešitev poslovnega obveščanja, ker v njem vidi poslovno korist in želi s pomočjo teh rešitev upravljati podjetje.

Zgoraj navedene izkušnje bomo podkrepili s primeri:

• izdelave podatkovnega skladišča v primeru SAP informacijskega sistema, kot izvornega sistema,
• izdelave rešitve poslovnega obveščanja, ko imamo podatke shranjene v podatkovnem skladišču in OLAP kockah,
• izdelave kompleksnih, »na kožo razvitih«, poročil in visoko dinamičnih nadzornih plošč z Oracle Business Intelligence orodji..
 
Oracle 12c, Data mining in priprava podatkov Žiga Vaupot
Podatkovno rudarjenje, kot eno izmed področij poslovnega obveščanja, v zadnjih letih s prehodom iz raziskovalnih laboratorijev v okvire standardnih aplikativnih programskih rešitev, pridobiva na pomenu in uporabnosti. V svoji definiciji je podatkovno rudarjenje proces preiskovanja velikih baz podatkov s ciljem odkrivanja vzorcev in trendov, ki presegajo okvire enostavnega povpraševanja v bazah podatkov.

Ne glede na poslovne probleme, ki jih naslavljamo z metodami, funkcijami in algoritmi podatkovnega rudarjenja, je le to predvsem bolj ali manj standarden proces, ki ga lahko opredelimo z več fazami:

1. raziskovanje in razumevanje poslovanja oz. poslovnega problema,
2. spoznavanje s podatki,
3. priprava podatkov,
4. modeliranje,
5. vrednotenje modela in
6. uporaba.

Proces podatkovnega rudarjenja se v svoji definiciji in opredelitvi faz, ki ga sestavljajo, razlikuje od posameznega avtorja do avtorja oziroma ponudnika rešitev podatkovnega rudarjenja. A ne glede na razlike v definiciji, zavzemajo v projektih podatkovnega rudarjenja aktivnosti povezane s pripravo podatkov ključno mesto. Dorian Pyle med drugim navaja, da lahko priprava podatkov zajema tudi od 60 do 90 % vsega časa, potrebnega za izvedbo celotnega procesa podatkovnega rudarjenja. Hkrati pa dobra priprava podatkov prispeva kar od 75 do 90 % k uspešno izvedenemu projektu podatkovnega rudarjenja. Nasprotno, pa so slabi in nekonsistentni podatki odgovorni za neuspeh takšnega projekta.

Oracle 12c prinaša kar nekaj novosti na področju podatkovnega rudarjenja. Med drugim si bomo ogledali nekaj najbolj tipičnih transformacij, ki jih pri tem lahko uporabimo oziroma se uporabljajo pri avtomatski pripravi podatkov, spoznali pa se bomo tudi z novostmi, ki so nam na voljo pri redukciji podatkov (npr. Principal Component Analysis).
 
Leader's Circle 2013: Big data izzivi v slovenskem okolju: Okolje in kmetijstvo
Matej Kranjc
 
 
Leader's Circle 2013: BIG DATA - Oracle Advanced Analytics
Žiga Vaupot

Analitika v bazi podatkov omogoče učinkovito podatkovno rudarjenje in statistične analize, s čimer se Oracle baza podatkov spreminja v zelo zmogljivo analitično platformo, ki omogoča razreševanje takšnih poslovnih problemov, kot so na primer:

  1. napovedovanje obnašanja kupcev
  2. razpoznavanje navzrižnih in dodatnih prodajnih priložnosti
  3. izboljšanje odzivnosti marketinških akcij
  4. identifikacija kupcev s težnjo prehoda h konkurenci ter razlogov zanje
  5. analiza marketinške košarice in odkrivanje povezav med izdelki, vzorcev in razmerij
  6. zmanjšanje prevar na vsaki točki poslovanja
  7. predvidevanje bodočih zahtev

Ko govorimo o Big Data platformah, potem analika v bazi podatkov, sodi v okvir infrastrukture za analizo podatkov (ob infrastrukturi za zajem podatkov in organizacijo podatkov). Ključni tehnologiji pri tem pa sta v Oracle bazi podatkov (opcija Oracle Advanced Analytics):

  1. Oracle R Enterprise:  Oraclova verzija razšrjenega statističnega okolja Project R, ki omogoča statistikom uporabo R na zelo velikih količinah podatkov brez razlike v uporabniškem vmesniku, ki so ga sicer navajeni.
  2. Oracle Data Mining omogoča v okviru napovedne analitike razvoj kompleksnih modelov in njihovo uporabo na velikih zbirkah podatkov. Rezultate napovednih modelov je mogoče uporabiti v kombinaciji z obstoječimi BI orodji, pri čemer uporabnikom ni nujno potrebno vedeti, kako so modeli razviti.

Z uporabo Oracle Advanced Analytics imajo uporabniki možnost odkrivanja skritih vzorcev v velikih količinah podatkov, odkrivanja novih informacij o podatkih, izdelave napovedi in v realnem času spremeniti gole podatke v takojšnjo akcijo.

 
Nahajate se: Home Dogodki

Na naši strani uporabljamo piškotke. Več informacij o piškotkih kliknite tukaj.

Strinjam se z uporabo piškotkov.

Več informacij o uporabi piškotkov