Bron @ SIOUG 2009

Predavatelj Naslov predavanja Opis  
Sašo Celarc PL/SQL vmesnik do spletnih servisov sistema SPIS

Večina razvijalcev in projektnih vodij, ki delajo na projektih za državno upravo se je že kdaj srečala z sistemom SPIS, ki ga državni organi uporabljajo za elektonsko upravljanje dokumentov, kot so vloge, odločbe, sklepi,... Običajno se je pred njih postavila zahteva, da je potrebno s tem sistemom komunicirati. To se je pogosto izvajalo z prenosi preko datotek, pošiljanjem e-pošte, ipd. Malokdo pa ve, da ima ta sistem vgrajen tudi vmesnik z imenom AppX, da deluje kot spletni servis.
Namen predavanja je prikaz, kako smo nad tem spletnim vmesnikom izdelali PL/SQL vmesnik, ki omogoča, da do podatkov sistema SPIS dostopamo preko PL/SQL funkcij in po njih povprašujemo kar s SELECT stavki, kar je seveda za Oracle programerje bistveno bolj udobno. Pri izdelavi PL/SQL vmesnika smo uporabili možnosti, ki nam jih v podatkovni bazi Oracle ponuja XMLDB in paket UTL_HTTP. SPIS preko vmesnika omogoča tudi dostop do skeniranih dokumentov, ki so kodirani v BASE64 načinu. Prikazan bo način, kako take skenograme z Java stored proceduro v sami bazi spremenimo v "vidne" spremenljivke tipa BLOB in jih prikažemo v Oracle Forms okolju.
Celotna rešitev torej demonstrira, kako se lahko tudi "klasični" PL/SQL in Forms programerji spopadejo s problemi, ki so običajno domena razvijalcev v Javi ali podobnih jezikih. Celoten sistem smo implementirali na Agenciji RS za okolje v okviru projekta "Vodna dovoljenja". V okviru predavanja bo demonstriran dostop do podatkov, ki se glede tega projekta zbirajo v SPIS.

Prenesi
Sašo Celarc
Sandi Berk, Geodetski inštitut Slovenije
Definicija slovenskih koordinatnih sistemov v Oracle Spatial Modul Oracle Spatial je orodje za vodenje prostorskih podatkovnih zbirk. Omogoča shranjevanje prostorsko umeščenih podatkov in njihovo obravnavo in obdelavo s prostorskimi relacijami in operacijami (vsebovanost, pripadnost, presek ...). Med drugim ima definirane tudi različne geodetske koordinatne sisteme, ki so v uporabi v posameznih državah (ali delih držav). To omogoča tudi izvedbo transformacij med koordinatami v različnih koordinatnih sistemih. Slovenskega državnega koordinatnega sistema ni med  preddefiniranimi; transformacije se običajno izvajajo v odjemalskih aplikacijah.
Poleg tega se v Sloveniji postopoma uvaja novi državni koordinatni sistem, ki temelji na skupnem Evropskem koordinatnem sistemu (ETRS89). Tudi uradno je v rabi od 1. 1. 2008, in sicer v zemljiškem katastru. Zato se je pokazala potreba, da se v Oracle Spatial pravilno definirata tako stari koordinatni sistem (D48/GK ? Gauß-Krügerjeve koordinate: y, x) kot tudi novi koordinatni sistem (D96/TM ? transverzalne Mercatorjeve koordinate: e, n). S tem bodo omogočene transformacije med njima neposredno z orodjem Oracle. Za določitev pravilnih definicij teh koordinatnih sistemov smo združili moči Geodetski inštitut Slovenije s poznavanjem  problematike koordinatnih sistemov z geodetskega vidika in Bron, d. o. o., s poznavanjem modula Oracle Spatial.
Predavanje bo obsegalo geodetski vidik definicije koordinatnih sistemov in tehnični vidik definicije v Oracle Spatial, ki obsega prikaz strukture metapodatkovnih tabel, kjer se zapišejo parametri koordinatnih sistemov in transformacij med njimi in problemov, ki smo jih imeli pri tem. Izčrpnejša dokumentacija za to namreč ni dostopna.
Prenesi
Borut Korošin Varnost spletnih storitev Nadaljevanje lanskoletnega predavanja o varnosti in možnih varnostnih luknjah v spletnih storitvah. Pregled nekaterih modelov, mehanizmov in tehnologij za varovanje spletnih storitev. Prenesi
Sandi Holub Sistemi za enkratno prijavo v spletne aplikacije - Java Sun OpenSSO Enterprise 8 Predstavljena bo problematika enovite prijave (Single Sign On - SSO) v spletne aplikacije. Prikazana bo kratka primerjava sistemov za enkratno prijavo ter podrobnejši opis Sunovega odprtokodnega sistema OpenSSO Enterprise 8. Predavanje bo vsebovalo tudi demonstracijo SSO sistema iz prakse na spletnih aplikacijah napisanih v spletnih tehnologijah Oracle Mod_plsql in JavaServer Faces (JSF). Prenesi
Matjaž Zupan
Dejan Todorović
Oracle Data Integrator (ODI) in Oracle Warehouse Builder (OWB) - primerjava orodij Pri implementaciji podatkovnih skladišč se vedno postavi vprašanje, katero orodje uporabiti pri implementaciji. Na osnovi praktičnih izkušenj bodo predstavljene glavne prednosti in pomankljivosti posameznih orodij. Predvsem bo poudarek na upravljanju (vzdrževanje, nadzor in nadgradnja)  ETL procesov.  Prenesi
Nahajate se: Home Bron @ SIOUG SIOUG 2009

Na naši strani uporabljamo piškotke. Več informacij o piškotkih kliknite tukaj.

Strinjam se z uporabo piškotkov.

Več informacij o uporabi piškotkov